25 август 2016

Бруней

Бруней е миниатюрна държава, заемаща нищо и никакви си 5 хиляди квадратни километра на остров Борнео и с население колкото Пловдив, повечето от което - мюсюлмани. Вероятно е попадала на радара ти с новини за несметното богатство на абсолютния монарх и същевременно министър-председател (демек по-големец и от Бойко) султан Хасанал Болкия. Щото в морето има несметни залежи от нефт и газ, но може и да е, защото е премъдър и прогресивен владетел, кой да знае. Знамето пък може да си мяркал на откривания на Олимпийски игри, току преди да се появи българската делегация, поради азбучни причини. А то е красиво, нещо което за пръв пък казвам, откакто списвам блога, но и с малко куриозна символика.


В Югоизточна Азия жълтото е традиционен символ на монархията. През 1906 г. към него са добавени бяла и черна диагонални ивици, като бялата е по-широка, които символизират съответно първият и втори министър на Бруней. С приемането на конституцията през 1959 г. върху флага изгрява и държавния герб. Отгоре надолу той съдържа знаме, церемониален парасол, крила, символизиращи защитата на мира и справедливостта, длани, означаващи обещанието на правителството да се грижи за благоденствието, ислямски полумесец, върху който на арабски е пише Служи с Божията помощ, и лента с още един надпис с официалното име на държавата Бруней Дарусалам, което се превежда като Бруней, дом на мира.

18 август 2016

Бежански отбор


За пръв път тази година на Олимпийските игри в Рио де Жанейро 10 спортиста се състезават от името на т. нар. Бежански отбор. Техен флаг е флага на Международния олимпийски комитет, а химн - Олимпийския химн. Организацията Бежанска нация иска да промени това и създава собствен флаг и химн за Бежанския отбор. Дизайнер на флага е живеещата в Амстердам сирийка Яра Саид, която се е вдъхновила от цветовете на спасителните жилетки - малко тъжен символ на надеждата и спасението за онези, които имат късмета да оцелеят при преминаването на Средиземно море, и каквато е носила самата Яра. Ярко оранжево с една черна лента - достатъчно просто, силно като символизъм и ясно като послание. Едва ли МОК ще го приеме официално, поне не и до края на игрите, но е важно, че го има.




15 август 2016

Бразилия

Не че имам повод за да стигна до любимата Бразилия, но като има такива хубави Олимпийски игри в Рио в момента, защо това да не се случи сега.


Флагът на Федерална република Бразилия е приет 19 ноември 1889 г. по предложение на Раймундо Тешейра Мендес, който е автор на дизайна заедно с Мигел Лемос, Мануел Перейра Рейс и Десио Вилярес. Състои се от зелена основа, върху която има жълт ромб, върху който е разположен син кръг с извита лента и мотото "Ordem e Progresso" и 27 бели звезди. А сега по-подробно. Всъщност доста по-подробно.

Зеленият флаг с жълт ромб е наследен от флага на Бразилската империя. Точно така - през 1808 г. Жуау VI бяга от наполеоновите войски, нахлули в Португалия, в Бразилия и прави Рио де Жанейро столица на Обединеното кралство на Португалия, Бразилия и Алгарве, както е формалното име на Португалската империя с колониите й, простиращи се на 4 континента. Няколко години по-късно Жуау се завръща в Европа, оставяйки сина си Педру за регент на Кралство Бразилия. Педру не чака дълго и през 1822 г. обявява независимост и се коронясва като император Педру I. Педру по-късно се включва и в династичните борби за короната на Португалия, а дъщеря му има важна роля в историята на португалското знаме. Та, ще чуеш, че зеленото е символ на амазонската джунгла, а златното - на плодородната бразилска земя. Не. Зеленото е цветът на династията Браганса, от която е Педру, а жълтото - на Хабсбургите, от които произлиза жена му Мария Леополдина. В жълтото поле е разположен герба на империята, който включва армилярна сфера, подобно на португалското знаме, кръста на Ордена на Христос (който се явява наследник на тамплиерите), корона с диаманти, 19 звезди, съответстващи на провинциите на империята, която тогава включва и територията на днешен Уругвай, и клонки кафе и тютюн. Е, през 1889 г. маршал Деодору да Фонсека организира преврат и обявява Бразилия за република, уж демокрация, но реално олигархия на едрите земевладелци.

Мотото, което ще рече ред и прогрес, е вдъхновено от френския философ и основоположник на позитивизма (което не е същото като оптимизма, знам, че знаеш, ама да си кажа) Огюст Конт и неговото "L'amour pour principe et l'ordre pour base; le progrès pour but", демек Любовта като принцип, редът като основа, прогресът като цел. Бразилците са пропуснали принципа, ама не е като да няма любов и самба.

Броят на звездите е 27 и отговаря на броя на щатите. В първоначалния вариант звездите са били 21, като през 1960 г. стават 22, през 1968 г. - 23, а настоящата версия е от 1992 г. Разположението им отразява звездното небе над Рио де Жанейро (22°54′30″S 43°11′47″W) в 8:30 сутринта на 15 ноември 1889 г., като точният час варира с няколко минути според различни анализатори. Надявам се, оценяваш това, че ти спестявам някои междинни и отхвърлени флагове и историята за химна на националния флаг, но ще отдадеш нужното внимание на факта, че на всеки федерален щат е зачислена точно определена звезда с точно определен размер: Мато Гросо, Амапа, Рондония, Рораима и Токантинс получават съответно Сириус, Мирза, Гама, Делта и Адар и образуват съзвездието Голямо куче; Сао Пауло, Рио де Жанейро, Баия, Минас Жераис и Еспирито Санто - Aкрукс, Мимоза, Гакрукс, Делта и Епсилон от Южния кръст; Амазонас е Процион от Малко куче (малко коте няма, сори, Божинка); Мато Гросо до Сул и Акри са Алфа и Гама в Хидра; Федералният окръг е Сигма в Октант, настоящата Южна полярна звезда; Пиауи, Мараняо, Сеара, Алагоас, Сержипи, Параиба, Рио Гранди до Норти и Пернамбуко образуват Скорпион с имена на звездите Антарес и до Мю по гръзката азбука; Рио Гранди до Сул, Санта Катарина и Парана са Алфа до Гама в Южния триъгълник; на Пара се пада единствената звезда над бялата лента - Спика в съзвездието Дева и символизира бразилските земи над Екватора (макар и Амазонас, Рораима и Амапа да имат части там).

08 август 2016

Япония

Япония с малко, но заслужено надви Катар и Бахрейн в допитване кой да е следващият флаг в блога. Не че другите няма да получат постинг някой ден, но си е друго да спечелиш.


Смята се, че ще още през 8. век император Монму използва флаг със слънчев символ. На японски знамето се нарича нисшоки (флаг със слънчев знак) и хиномару (слънчев диск), самото име на страната Нипон или Нихон означава, както много добре знаеш, "страна на изгряващото слънце", а императорът се счита за пряк потомък на шинтоистката богиня на слънцето Аматерасу. Настоящата версия на знамето е утвърдена през 1870 г. И сега вече става сложно.

В периода на Японската империя (1868 - 1945), когато чрез поредица от войни и окупации страната се разраства в тихоокеанския регион, хиномару е използван масирано в пропагандни материали, веел се е с повод и без повод (пък поводи да вееш на националния флаг се намират лесно) и става символ на японската агресия. Позорното поражение във Втората Световна война и окаяното положение на империята след нея имат съответния ефект върху всякакви прояви на национална гордост, в това число националното знаме и националния химн. И не става дума за някаква регулация, а за масовото чувство за срам - самите японци не одобряват показa и развяването на флага с червено слънце. Има лек пробив покрай Олимпийските игри в Токио през 1964 г., когато по-скоро от естетически съображения (мое да не ни кефи, ама поне да е хубавко и подредено) се доизкусуряват размера на диска и точния нюанс на червеното, и през 1989 г. при церемониите след смъртта на император Хирохито. Най-сериозна съпротива хиномару среща в публичните училища - спор около употребата му през 1999 г. завършва със самоубийството на директора на гимназията в Сера Ишикава Тошихиро (няма как да го обясня) и е един от поводите за приемането на Закон за националния флаг и националния химн, който най-накрая институционализира двата.

01 август 2016

Бенин


Бенин е държава в Западна Африка между Того и Нигерия, но с не толкова добър национален отбор по футбол. Основана е като Дахомей през 1958 г., а на 1 август 1960 г. става независима от Франция. Флагът се състои от зелена вертикална и жълта и червена хоризонтални ивици. Зеленото, червеното и жълтото, както и черното, са панафриканските цветове и идват от флага на първата независима африканска държава Етиопия. През 1975 г. името на страната е сменено на Бенин, което устройва по-добре всички етнически групи в нея (за разлика от Дахомей, свързвано предимно с народността фон), но се установява и марксистки режим, който сменя и знамето със зелено с червена звезда в горния ляв ъгъл. Бенин всъщност е името на империя, съществувала в продължение на няколко века, но на територията на съседна Нигерия. През 1990 г. комунистическият режим пада и традиционният флаг е върнат.